O nas

Jesteśmy grupą artystek-aktywistek, które poznały się i zaprzyjaźniły na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Każda z nas rozwija indywidualne projekty, ale łączy nas potrzeba wspólnego tworzenia sztuki społecznie zaangażowanej. Nasze prace oscylują wokół historii, pamięci, płci, feminizmu, ekologii i tożsamości. Wierzymy w siostrzeństwo i skuteczność sztuki. Naszym pierwszym projektem był „Nowy Śpiewnik Patriotyczny”, który powstał w marcu 2018 r. i który wciąż konsekwentnie realizujemy. Projekt otrzymał również wyróżnienie w konkursie Młode Wilki 2018.

Nasza współpraca zaczęła się od rozmów o tym, co będzie po studiach na ASP. Wszystkie trzy martwiłyśmy się perspektywą indywidualnej pracy, rodzącej się konkurencji i nierównej walki z rynkiem sztuki. Obserwowałyśmy nasze koleżanki i kolegów aplikujących na rezydencje i dziesiątki konkursów jednocześnie próbujących znaleźć źródło utrzymania pozwalające na kontynuowanie praktyki artystycznej. Widziałyśmy jak konkurencja wkrada się między dobrych znajomych, jak zazdrość niszczy przyjaźnie. Widziałyśmy też, że nasze koleżanki znajdują się zazwyczaj w trudniejsze sytuacji niż koledzy. Doszłyśmy do wniosku, że nie chcemy pracować samotnie, że nadal potrzebujemy grupy i wsparcia, tak samo jak na studiach. Dlatego założyłyśmy Kolektyw Łaski.

W każdej z naszych prac wspólnota i solidarność to nie tylko tematy prac, ale też w pewnym sensie narzędzia, bo każdy nasz projekt wykorzystuje wspólnototwórczy aspekt śpiewania i słuchania. Nasze prace zakładają zaangażowanie uczestników oraz stawiają na ich inicjatywę – dlatego wszystkie nasze materiały udostępniamy w formie playlisty w Internecie, na naszym kanale na YouTube’ie.

W naszych pracach bardzo często recyclingujemy treści – przepisujemy znane i osłuchane teksty utworów muzycznych – od polskiego hymnu do piosenek Britney Spears – wzbogacając je o feministyczne, pacyfistyczne i opowiadające o kryzysie klimatycznym treści. Przechwytywanie mainstreamowych hitów pozwala nam na wykroczenie poza świat galerii sztuki.

Założyłyśmy Kolektyw Łaski, żeby się wspierać i przyjaźnić. Lata wspólnej pracy zbliżyły nas bardziej niż czas wspólnych studiów. I to chyba najbardziej feministyczny aspekt naszej działalności.

Przeczytaj o nas na Secondary Archive, platformie poświęconej artystkom z Europy Środkowo-Wschodniej

Julia Golachowska

Julia Golachowska (1992) absolwentka Nationalism Studies na Central European University I kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Etudes Slaves na Sorbonie (praca magisterska zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie im. Jana Józefa Lipskiego). Dyplom I stopnia przygotowała w Pracowni Sztuki Domeny Publicznej prof. Krzysztofa Wodiczki (dyplom z wyróżnieniem). Jej teksty były publikowane w magazynie Res Publica Nova, Gazecie Wyborczej i Wysokich Obcasach. Brała udział m.in. w wystawach w BWA Tarnów, Galerii Studio, Muzeum Woli, Galerii Labirynt. Zwyciężczyni konkursu prac video „Jak jest?” organizowanego przez Galerię Labirynt (wspólnie z Jonaszem Chlebowskim i Barbarą Gryką).

W swojej aktywności artystycznej wykorzystuję przede wszystkim sztukę video oraz performens. Jestem artystką i kulturoznawczynią, pracę teoretyczną i publicystyczną traktuję równorzędnie z twórczością artystyczną. Identyfikuję się jako kobieta i feministka. Zajmuję się rolą ofiary w kulturze, znaczeniem płci i klasy dla konstrukcji i miejsca w pamięci społecznej.

Anna Shimomura

Ur. 1992 w Otaru (Japonia). Absolwentka Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki (2019) i Pracowni Sztuki Domeny Publicznej Krzysztofa Wodiczko (2017) na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie oraz Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim (2019). Finalistka konkursu Artystyczna 
Podróż Hestii 2019. Stypendystka Japońskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury, Sportu i Technologii (MEXT) na Kyoto City University of Arts. Jej zaangażowane społecznie projekty badają rzeczywiste lub wyobrażone obszary, w których przecinają się różne wpływy kulturowe – zjawiska pogranicza, migracji, nacjonalizmu i (post)kolonializmu. 

Jagoda Kwiatkowska

Jagoda Kwiatkowska (1991) absolwentka Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom I stopnia otrzymała w pracowni Przestrzeni Audiowizualnej u Prof. Grzegorza Kowalskiego. Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Współpracowała z instytucjami takimi jak: Teatr Rozmaitości, Teatr Powszechny, Magazyn Szum, Galeria Fibak.

Jej prace były wystawiane w Instytutcie Fotografii Fort, Bwa Jelenia Góra, Galeria Labirynt, Gdańska Galeria Miejska, BWA Tarnów, Trafostacja Sztuki w Szczecinie – Inspiracje Festiwal, Galeria Jednego Obrazu, Lublin, Otwock studio, Zoom festiwal – BWA Jelenia Gora, BWA Zielona Gora, kino luna Warszawa.

W swoim działaniu z zwracam szczególną uwagę na zjawiska związane z konstruowaniem tożsamości. Ważny jest dla mnie feminizm, pamięć i mit. Tym zjawiskom przyglądam się poprzez fotografię, wideo, performance i tekst.​